Bambu Halı Yıkama

Bambu Halı Yıkama

Uzun zamanlardan beri hayatımızda bulunan bambu, eski kökenlere sahip bitkilerdir. Hayatımızda çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Halı dokumacılığında da kullanılan bambular insanlar tarafından çok tercih edilmektedir. Bambu sağlıklı bir üründür. 

 Bambu Halı Yıkama Sistemi

 Halı dokuma işlerinde kullanılan bambu kök boya kullanılarak imal edilir. Bu sebeple bambu halı yıkama işlemleri de el dokuma halılar veya Nepal halılar gibi kendi ilaçlarıyla dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Kendi ilaçlarıyla yıkanmasının sebebi ise ipliklerin ve boyaların korunması gerektiğidir. Eğer kendi ilaçları ile yıkanmazlar ise geri dönüşü olmayacak şekilde halılara ciddi zararlar verilebilir. Bu sebeple bambu halı yıkama işlemleri mutlaka profesyonel bir şekilde ve kendi ilaçları ile yıkanmalıdır. 

 Bambu halılar el dokuma işlemleri ile yapılır. Bu sebeple bambu halıların bakımı için sadece yıkanması yetmez. Bambu halılarda eksen kaymaları yaşanabilmesi sebebiyle belirli zamanlarda bakımı ve halı gerdirme işlemleri yapılmalıdır. Bu sayede bambu halılarda bozulmalar engellenebilir.

 Bambu Halılarda Leke Çıkarma İşlemleri

 Bambu halılar özel halılardır. Bu sebeple yıkanması kadar leke çıkarma işlemleri de zor ve meşakkatlidir. Dokumanın veya bambu ipliğin içine işlemiş olan lekenin çıkarılması için üreticilerin ürettiği leke çıkarıcı ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar bambu halılardaki lekelerin %80’lik bir oranda çıkarma garantisi verir. Leke çıkarma işlemleri için kişiler kendi yöntemlerini asla denememelilerdir. Bambu halıların lekeleri için öngörülen özel ilaçlar kullanılmadığı taktirde halılara geri dönülmez zararlar verilebilir.