Fon Perde Yıkama

Fon Perde Yıkama

Perdeler evimizin en önemli aksesuarlarından birisidir. Fon perdeler ise evimizde daha çok dekorasyon amaçlı kullandığımız perdelerdir. Genellikle tüllerin iki yanında kenar perdesi olarak kullanılır. Bu sayede evlerin daha şık ve modern görünmesini sağlar. 

 Fon Perde Yıkama

 Evlerde yapılan temizlik işlemlerinde fon perdelerin temizliği de oldukça önemlidir. Kullanıldıkça kirlenen fon perdelerin temizlenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

 Fon perde yıkama işlemlerinden önce mutlaka perdenin kumaşına bakılmalıdır. Bazı fon perdeler kadife cinsi olabilmektedir. Kadife fon perde yıkama işlemi için ılık suda yıkamak daha sağlıklı olacaktır. Kadife kumaşlar dışında standart kumaşlı fon perdelerde bulunmaktadır. Normal kumaşa sahip fon perdeleri çamaşır makinesinde 30 derecede yıkamanın hiçbir sakıncası yoktur. Fakat çamaşır makinesine atılan perdelerin sıkma ayarlarına dikkat edilmelidir. Yüksek derecede sıkılmış bir perdenin yapısında bozulmalar olabilir. Bu sebeple düşük sıkma ayarında yıkanmalıdır.

 Fon perdelerin fazla kırışmaması için çok yüksek derecede sıkılmamalıdır. Islak olarak makineden çıkarılan perdeler kırışıklığı önlemektedir. Ayrıca fon perdeler makineden çıkarıldıktan sonra kuruması bekletilmeden hemen yerlerine asılmalıdır. Bu durumda fon perdelerin kırışmalarını engelleyecektir. 

 Bunun dışında dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise fon perdeler tek parça halinde yıkanmalıdır. Makinelere diğer çamaşırlar ile birlikte atılmamalıdır. Farklı çamaşırlar ile atıldığı taktirde perdenin kumaşında veya renginde bozulmalar yaşanabilir.

 Son olarak fon perdeler çok sık yıkanmamalıdır. Senede 2 kere yıkamak yeterli olacaktır. Yıkanırken dikkat edilmesi gereken kurallara uyulmadığı taktirde perdelerin renklerinde solmalar veya kumaşlarında bozulmalar meydana gelebilmektedir.