Step Halı Yıkama

Step Halı Yıkama

Evde yapılan temizliklerde en önemli temizlik konusu da halılardır. Evlerin tam olarak temizlenmesi ve hijyenik bir ortam yaratılması isteniyor ise halı temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Evlerde halıların düzenli olarak süpürülmesi dışında temizlik açısından halıların yıkanması da oldukça önemlidir. Fakat halıları yıkamak kişiler için oldukça zorlu bir süreçtir. Eğer step halı yıkama söz konusu ise bu daha da zorlu bir süreçtir.

 Step Halı Yıkama Süreci

 Dokuma stillerine göre halılar farklılık gösterir. Diğer halılara göre daha farklı bir yapıya sahip step halılar yünden üretilmektedir. Bu sebeple farklı bir yapıya sahiplerdir. Bu halıların yıkanmasında mutlaka profesyonel uygulamalar ile yapılması gerekir. 

 Saf yünlere sahip bu halılar sık bir şekilde dokunur ve tabanları diğer halılara göre farklıdır. Tabanları astarlı olduğu için yıkanması diğer halılara göre daha zordur. Yıkama sürecinde yapılan yanlış bir uygulama halıların özelliğini kaybetmesine sebep olabilir. Bu sebeple bu halıların evde yıkanması oldukça risklidir.

 Yapılan fırça darbeleri halılara zarar verebilir. İçerisindeki kimyasal maddelerin dışarı yayılmasına sebep olabilir. Ayrıca bol suya maruz kaldığı için kurutulması da oldukça zordur. Bu da halının tabanına zarar verebilir. Bu sebeple step halı yıkama işlemlerinde halıya özel bir yıkama ve kurutma tekniği gerekir.

 Step halıların özel yıkama ve kurutma tekniği ile işlem görmesi halının ve renginin bozulmaması, astarlara zarar vermemesi için oldukça önemli bir konudur. Yapılacak yanlış yöntem ve teknikler halının renginin tamamına yayılmasına sebebiyet verebilir.