Stor Perde Yıkama

Stor Perde Yıkama 

Genellikle her evde bulunan ve belirli zamanlarda temizlenmesi gereken tekstil ürünlerinden birisi de Stor ve zebra perdelerdir. Çok kullanışlı olmasından dolayı sıklıkla tercih edilirler. Özellikle evlerin mutfak bölümlerinde genellikle storlar tercih ediliyor. Fakat her üründe olduğu gibi stor veya zebra perdelerinde belirli zamanlarda yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir.

 Stor Perde Yıkama İşlemleri

 Mutfakta yemek pişirirken stor perdelere ve eve kokular sinebilmektedir. Evin kokusunu değiştirmek mümkünken storların kirlenmesini engelleyememekteyiz. Bu sebeple yılda birkaç kere stor veya zebra tüllerin yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir.

 Çoğunlukla stor perdelerin temizliği için dışarıdan yardım almaktayız. Fakat storları kendi evimizde yıkamak da mümkündür. Ancak stor perde yıkama işlemi için öncelikle storların evde temizlenmesine uygun malzemelerden üretilip üretilmediğine dikkat edilmelidir. Eğer stor perdeler ipek kumaştan üretilmiş bir perde ise evde yıkamak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 Evde Stor Perde Nasıl Yıkanır?

 Evlerde yıkamaya uygun stor perde yıkama işlemlerinde ilk olarak perdelerin süpürülmesi ve tozlarının alınması gerekmektedir. Daha sonra deterjanlı su ve mikro fiber bez yardımıyla yavaşça storlarınızı silebilirsiniz. Kimyasal maddeler tercih etmiyorsanız bir kaba limonlu su yaparak temizleme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

 Daha sonra stor perdelerin durulanması gerekmektedir. Bu işlem için ise mikro fiber bez yardımıyla tekrar silinen yerler durulanmalıdır. Böylece temizlik işlemi tamamlanmış olunur. Fakat durulama işlemi bittikten sonra stor perdenin bulunduğu cam mutlaka açılmalıdır. Böylece storun kısa sürede kurumasına yardımcı olunur. Çünkü stor perdelerin kısa sürede kuruması perdenin temizliği açısından da çok önemlidir.